Seria „Nigdy nie będę…” – książki o zmianie życia

Zaczęła się wiosna, na dworze jest coraz bardziej romantycznie – pewnie dlatego książki romantyczne są teraz przez Was najchętniej czytane. Jeśli marzy się Wam opowieść o porywach serca, to w księgarniach znajdziecie mnóstwo tego typu propozycji. Ja natomiast chciałabym Wam polecić coś, co już rok temu zaskoczyło mnie swoim przesłaniem.

Książka o zmianie życia – z pozoru wszystko jest w porządku, ale czy na pewno?

Tytuł, który dla wielu z was stał się jedną z tych pozycji, do których się wraca po wielokroć. To powieść, ale mogłaby się znaleźć na półce „książki motywujące”. Poleca ją Maria Winiarska, która mówi o niej: To opowieść dla nas i o nas, o naszych lękach i marzeniach.

Agnieszka Dydycz od kilku lat pisze książki dla kobiet. Jej historie to idealne książki dla przyjaciółki – szczególnie tej, która trwa w życiowym zawieszeniu i której chcemy powiedzieć: Możesz coś z tym zrobić – musisz tylko sama tego zapragnąć.

Taka jest Małgorzata − bohaterka serii NIGDY NIE BĘDĘ… Jej życie wygląda naprawdę wzorcowo i… normalnie. Tak samo jak każda kobieta dba o dom, dzieci, męża. Rozpakowuje walizki wracających z podróży, ale sama nigdzie nie jeździ, jakby zapomniała, że liczy się też zadbanie o siebie i własne potrzeby. Oczywiście będziecie się zastanawiać, dlaczego tak postępuje. Może chodzi o to – jak mówi nam autorka: Czynność, którą zwykle wykonujemy z niechęcią, nagle przestaje nam ciążyć, gdy zmienia się osoba, dla której tę rzecz robimy, a może nie ma w tym żadnej filozofii, jest tylko ogólne przyzwyczajenie. W końcu do dobrego łatwo się przyzwyczaić, prawda?

Nie, to nie jest książka o asertywności. Prawda jest taka, że Małgorzata zamiast asertywności stosuje techniki uniku dla świętego spokoju, w myśl zasady, że na pewne rzeczy wpływu nie mamy, więc szkoda życia na zadręczanie się wizjami, jak mogłoby być inaczej. Dlatego też o swojej mocno apodyktycznej i toksycznej książkowej matce (która niejedną z nas wyprowadziłaby z równowagi) mówi spokojnie i z dystansem, czasem z humorem, ale też z ogromną troską.

Cytaty o zmianach w życiu

Takich ważnych cytatów znajdziecie w Nigdy… dużo, bardzo dużo. Moje ulubione zdania to także: Już wiem, że każdego dnia w naszym życiu zaczyna się coś nowego. Nie powinno nas też dziwić, że każdego dnia coś starego może się skończyć, w końcu życie to nie stan, ale proces. Albo: Dotąd zbyt często zgłaszałam się na ochotnika, zapominając, że obdarowany pomocą tego nie doceni. Nie, nie dlatego, że jest niewdzięczny, ale dlatego, że nie ma porównania, jak to jest zrobić daną rzecz samemu.

Każda z nas ma swój własny ranking książek – w moim Nigdy nie będę wyższa, ale mogę być szczęśliwsza oraz Nigdy nie będę młodsza, ale kto mi zabroni próbować są baaarzo wysoko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *