Jak być szczęśliwym człowiekiem? Może już nigdy będę wyższa, ale zawsze… mogę być szczęśliwsza!

Bo szczęście, na szczęście 😉 nie jest stałą cechą fizyczną, na którą mamy niewielki wpływ. Szczęście to stan ducha, który warto, a przede wszystkim można, odczuwać regularnie, do tego bez ograniczeń wiekowych! Byłoby miło, lecz czy da się to zrobić? I jak? Na te pytania odpowiem po kolei i krótko: da się. A zrobić to trzeba po swojemu. 

Jak odnaleźć szczęście w swoim życiu?

Marylin Monroe powiedziała kiedyś: Chęć stania się kimś innym niż jesteś, jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś. Dlatego ja nie zamierzam nikogo przekonywać, że życie stanie się piękniejsze, jeśli zrobimy to czy tamto. Nie będę nikogo zachęcać do tańca nago o porannej rosie czy wieczornych medytacji, gdyż nie każdemu sprawi to przyjemność. W temacie własnego szczęścia nie warto się zmuszać do robienia rzeczy, na które nie mamy ochoty, ale zawsze warto wiedzieć, jak odszukać to, co nam sprawi największą radość. A potem jak odnaleźć ten rodzaj szczęścia, które pasuje do naszych potrzeb, naszych aktualnych ról i w ogóle do naszego życia. Teraz, dzisiaj − nie wczoraj czy jutro!

Co dla człowieka może być źródłem szczęścia?

Choć nie zawsze mamy wpływ na to, co się dzieje wokół nas, to od nas zależy, jak się wtedy zachowamy. To przecież my decydujemy, czy schowamy się w kącie i będziemy płakać i narzekać na zły los, czy stawimy czoła losowi i zaczniemy działać. Nasze problemy same się nie rozwiążą, a rozterki nie znikną, potrzebne jest nasze świadome działanie. Aha, warto też pamiętać, że marzenia same się nie spełniają – marzenia się spełnia! Dlatego właśnie tak ważny jest ten nasz pierwszy odważny krok, a gdy już go zrobimy, naprawdę mamy szansę, by zacząć żyć życiem, które jest dobre dla nas. Tylko jak to zrobić? Zagrać w lotto, przeczytać wszystkie poradniki szczęścia i sukcesu czy może wykupić wycieczkę dookoła świata…?

Tak i nie, oraz wszystko na raz! Dlaczego? A dlatego, że dla każdej z nas szczęście może oznaczać coś zupełnie innego. Nasze życie to nie egzamin na ocenę, tu nie ma dobrych ani złych odpowiedzi, są tylko wybory i decyzje, które powinny pasować do naszych potrzeb. Zdobycie filmowego Oskara czy Mount Everestu zimą wcale nie musi być cenniejsze od poczucia dumy z upieczenia domowego sernika, wypielenia ogródka czy pokonania na rowerze nowej trasy. I nikt nie ma prawa za nas zdecydować, co my powinniśmy wybrać, żeby czuć się szczęśliwymi. Bo nasze życie musi pasować do nas, do naszych wartości, talentów, ról, a przede wszystkim do tego, co my lubimy robić najbardziej. Zawsze jednak warto próbować, testować, zdobywać się na nowe poglądy i sprawdzać się w nowych sytuacjach, gdyż dopiero wtedy mamy szansę, by skonfrontować marzenia z praktyką i sprawdzić, co lubimy, a czego nie znosimy, co nam służy, a czego powinniśmy unikać.

Książka o szczęściu, powieść przewodnik po życiu

Nigdy nie będę wyższa jest powieścią o szczęściu, a właściwie o poszukiwaniu do niego własnej drogi. To powieść przewodnik: po życiu bohaterki, która sama musi się rozprawić ze swoją (wcale nie taką najgorszą) codziennością, ale także po naszych życiach. Znajdziecie w niej przesłanie (nie martwcie się, wyraźnie zaznaczymy miejsca, na które warto, żebyście zwróciły uwagę), które pomogą Wam zatrzymać się na chwilę i złapać oddech, a przy okazji kilka refleksji. Oczywiście, to są poglądy głównej bohaterki i Wy możecie czuć zupełnie inaczej.

Czytając opowieść Małgorzaty, będziemy mieć szansę, by pomyśleć o bohaterce, ale też o sobie. O swoim życiu, o tym, co w nim lubimy, a co miałybyśmy ochotę zmienić, ale jeszcze nie wiemy jak. A także o tym, jakie to życie już jest ciekawe, choć nieco inne niż w serialu. O właśnie! Może warto zacząć myśleć o naszym życiu jak o ulubionym serialu, w którym same piszemy sobie scenariusz i jednocześnie gramy główną rolę. A że czasem drugi reżyser i  inni scenarzyści nam w tym przeszkadzają, a pozostali aktorzy stroją fochy…? Gwarantuję, że – tak jak nasza bohaterka, a może lepiej od niej – dacie sobie z tym radę!

Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Czy zatem każdy może być szczęśliwy? Tak, chociaż nie każdy z nas to potrafi. Czy można się tego nauczyć? Tak, jeśli tego naprawdę chcemy.

Bo czasem wystarczy jedno zdanie, które coś w nas obudzi i zainspiruje do działania, jedno słowo, które niczym drogowskaz wskaże nam kierunek, w którym ruszymy z wiarą i nadzieją, że już wkrótce znajdziemy to szczęście, które pasuje właśnie do nas.

Agnieszka Dydycz − autorka powieści Nigdy nie będę wyższa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *