Dlaczego duże litery są dla nas takie ważne?

Zaczniemy bardzo poważnie: czy wiecie, że nasze oczy tracą elastyczność z powodu stwardnienia soczewki wewnątrz oka? Pierwsze objawy starczowzroczności (tak, okropna nazwa!) pojawiają się po 40. roku życia i postępują wraz z upływem lat. W tym czasie komfort czytania się obniża, litery się rozmazują i można je rozszyfrować tylko wtedy, gdy trzymamy książkę lub telefon coraz dalej od oczu. A przecież czytanie to powinna być przyjemność!

Oficyna wydawnicza SILVER wyszła naprzeciw problemom tego typu, oferując książki z dużym, wygodnym drukiem. Co więcej DUŻE LITERY to standard w książkach SILVERA.

O dużych literach, czyli przyjaznym dla oczu, wygodnym rozmiarze druku

Na łatwość czytania ma wpływ nie tylko rozmiar czcionki. Kształt i kolor liter, interlinia między linijkami tekstu, wielkość marginesów – też mają znaczenie. Do tego odcień papieru i większy format strony. Książki, w których wydawca wziął pod lupę wszystkie te elementy ciężko znaleźć w księgarniach. Powiecie, że przecież wystarczy założyć okulary i po problemie. Oczywiście, okulary są bardzo pomocne. Ale przecież nawet oko wyposażone w okulary się męczy i można mu pomóc, żeby wzrok służył nam jak najdłużej. Dlatego mówmy, że książki oficyny wydawniczej SILVER są przyjazne dla oczu i gwarantują wygodę i przyjemność.

Duże litery – jaka czcionka jest najlepsza?

Okuliści twierdzą, że idealny rozmiar czcionki to 14-16 punktów. Skąd taka rozbieżnosć? Bierze się to stąd, że litery mają różne kroje. Powszechnie stosowany Times New Roman o rozmiarze 14 punktów jest mniejszy niż czcionka Verdana o tym samym rozmiarze. Dobór kroju litery jest ważny .

O wygodzie czytania decyduje nie tylko rozmiar litery, ale również jej typ. Czcionki dekoracyjne, z zawijasami lub przypominające ręczne pismo są trudniejsze do odczytania. Ozdobnie wypisane zaproszenie na ślub kojarzy się z elegancją i podkreśla uroczysty charakter wydarzenia. Ale gdyby tak była wydrukowana cała książka, nasze oko już po kilku stronach odmówiłoby współpracy. W tekstach internetowych najlepiej sprawdzą się litery jednoelementowe, czyli bez ogonków – takie jak bezszeryfowe Calibri. W książce wykończenia czcionek szeryfowych tworzą iluzoryczną linię, po której oko wędruje jak po sznurku.
Niezależnie od wybranej czcionki należy używać zarówno wielkich, jak i małych liter. Oprócz tego wersaliki, czyli wielkie litery, są zarezerwowane dla nagłówków i wyróżnień (których zresztą nie powinno być zbyt dużo). Taka sama zasada dotyczy stosowania kursywy – pochyłe litery optycznie są ściśnięte, co utrudnia czytanie. Przejrzystość tekstu – to najważniejsza rzecz w wygodnym czytaniu!

Co jeszcze ułatwia nam czytanie?

  • odcień papieru, zapewniający oczom komfort i pomagający skupić się na tekście,
  • normalne odstępy między literami, bez rozszerzania ani skracania, co może utrudniać czytanie,
  • interlinia 1,5 punktu zamiast pojedynczego odstępu, co ułatwia poruszanie się między linijkami tekstu,
  • dobrze wysycona czcionka na białym lub kremowym tle i unikanie w tekście kolorów, zwłaszcza żółtego, niebieskiego i zielonego, które zmęczonemu oku trudniej odróżnić,
  • unikanie wzorzystego tła,
  • unikanie używania błyszczącego papieru, który powoduje odbijanie się światła, co utrudnia czytanie,
  • odpowiednio gruby papier, żeby druk nie przebijał.

Książki SILVERA w standardzie mają szeryfową czcionkę 14 punktów, interlinię 1,5 punktu i lekko kremowy, przyjemny dla oka odcień papieru. Grubość papieru jest tak dobrana, żeby strony łatwo się przewracało i żeby tekst nie przebijał. Format naszych książek jest nieco większy niż standard, a skrzydełka mogą stanowić wygodną zakładkę.

Książka to częsty prezent, który robimy sobie lub innym. Dlatego musi mieć piękną, kobiecą okładkę. I dlatego z księgarni SILVERA dostaniecie egzemplarze specjalne: często z autografami autorek, z uroczą wstążeczką, biżuteryjnym dodatkiem, suszonymi liśćmi, piórkiem lub innym przyjemnym drobiazgiem. Niech chwila, w której otwieracie przesyłkę od nas, będzie wyjątkowa!

W książkach SILVERA jest również miejsce, żeby pokazać twórczość mniej znanych autorów i debiutantów. Opowiadania lub zapowiedzi (fragmenty) debiutanckich powieści to bonus, którego szukajcie na końcu opowieści lub na naszej stronie.

Zalety czytania książek, także tych z dużym drukiem

Czytanie w dojrzałym wieku jest popularnym sposobem spędzania czasu. Nareszcie jest więcej wolnych chwil, aby oddać się przyjemności poznawania nowych historii i bohaterów. Jednak dla wielu starszych osób słaby wzrok może być dużym ograniczeniem, aby w pełni czerpać przyjemność z czytania. Książki z dużym drukiem dają silverom możliwość kontynuowania ich ukochanego hobby, a czytanie, zwłaszcza w dojrzałym wieku, niesie za sobą wiele korzyści:

  • poprawia pamięć, stymuluje komórki mózgowe, a co za tym idzie – naturalnie opóźnia starzenie się,
  • zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera o 2,5 raza w stosunku do osób, które nie czytają,
  • w przypadku osób chorych, niewychodzących z domu – czytanie utrzymuje zainteresowania światem zewnętrznym,
  • rozwija słownictwo, poprawia styl mówienia i pisania, wyrabia wyobraźnię, cierpliwość i koncentrację,
  • relaksuje,
  • rozwija wrażliwość na innych ludzi, a losy bohaterów, mimo że fikcyjnych, inspirują,
  • pomaga zasnąć.

Książki naszego wydawnictwa sprawią, że na nowo pokochasz czytanie, że mimo kłopotów ze wzrokiem nie zarzucisz tej przyjemności. Nasze powieści znajdziesz w wielu najbardziej znanych księgarniach internetowych i stacjonarnych, a także bibliotekach. Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego.