Dedykacje do książek

Wręczając książkę w prezencie można podarować nie tylko piękną historię, ale również inspirującą, spersonalizowaną czy osobistą dedykację. Może to być cytat znanej osoby – pisarza czy filozofa – albo kilka miłych słów od siebie. Jednak czasem trudno wymyślić coś na miarę dedykacji do książki, nie każdy ma tak lekkie pióro, że z łatwością przeleje na papier uczucia i dobre myśli. Dlatego spieszymy z pomocą i podpowiadamy, jakich słów można użyć, aby zadedykować książkę mamie, babci czy przyjaciółce.

dedykacje do książek

Jak napisać dedykację?

Dedykacja do książki, aby była dobrze napisana i stanowiła ozdobę, powinna spełniać kilka zasad. Przede wszystkim zadbajmy o to, by była napisana starannie, równo i czysto. Nie popsujmy prezentu bazgrołami, które trudno rozczytać. Niech osoba, do której kierujemy dedykację, przeczyta ją z przyjemnością i uśmiechem. Warto pod wpisem dodać datę, która po latach przybliży okazję i przywoła miłe skojarzenia z jakąś uroczystością czy świętem. Cytat i/lub kilka słów od siebie wpisuje się zwykle na pierwszej stronie książki, ale można również dołączyć dodatkową kartkę, która trafi tylko do adresata.

Ważnym elementem dedykacji jest jej styl i wydźwięk. Inaczej przecież napiszemy do kochanej mamy, a inaczej do przyjaciółki czy nauczyciela. Inny charakter będą miały słowa mamy do dziecka czy męża do żony. Dobrze jest także nawiązać słowami w dedykacji do tematu książki czy okazji. Pamiętajmy również o pisaniu wielkimi literami zwrotów grzecznościowych: dla Mamy, dla Babci, aby okazać tym osobom szacunek i podkreślić ich znaczenie dla nas.

W Silverze można zakupić również książki z dedykacjami autorów! To świetny pomysł, aby wręczyć w prezencie powieść z własnoręcznym wpisem pisarza. Warto śledzić nowości w naszym wydawnictwie – wtedy pierwsza pula książek jest opatrzona dedykacjami (do wyczerpania zapasów) lub napisać do nas – postaramy się pomóc w zdobyciu unikalnego autografu!

Dedykacje do książek

Dedykacja dla mamy

Dla kochanej Mamy, z podziękowaniem za każdy dzień i życzeniem samych dobrych myśli.

Dla kochanej Mamy, żeby nie mogła się oderwać od czytania i znalazła w książce prawdziwe przyjaciółki.

Dla kochanej Mamy, żebyśmy obie przeczytały tę książkę i mogły o niej (i nie tylko) rozmawiać do białego rana!

Kochana Mamo! W dniu Twojego święta życzę Ci, żeby uśmiech nigdy nie schodził z Twojej twarzy. Mam nadzieję, że ta książka będzie wspaniałą pamiątką naszego rodzinnego spotkania

Dedykacja dla nauczyciela

Dla Pani Nauczycielki, z podziękowaniem za troskę, wrażliwość i sprawianie, że szkoła jest dla dzieci drugim domem.

Dla Pani Nauczycielki, z podziękowaniem za nieskończoną cierpliwość i entuzjazm, dzięki którym dzieci mogą się rozwijać i po prostu tęsknią do szkoły.

Dedykacja dla babci

Kochana Babciu! Nauczyłaś mnie czytać i pokazałaś mi, jak wspaniale można spędzać czas z książką. W dniu Twojego święta chciałabym ci podarować książkę wraz z całym bagażem dobrych myśli.

Dla kochanej Babci! Niech książka przyniesie Ci wiele radości i wzruszeń. Byłoby wspaniale, gdybyś się zaprzyjaźniła z bohaterkami opowieści!

Dla kochanej Babci – na poranki i wieczory, wyjazdy i spokojne popołudnia w domu, zamiast serialu i obowiązków. Niech czytanie będzie prawdziwym wytchnieniem i wielką przyjemnością!

Dedykacja dla przyjaciółki

Przyjaciółce możemy napisać jakieś zdanie od serca, coś osobistego, bo przecież kogo znamy lepiej? W dedykacji można przywołać wspólne wspomnienia, pozytywne przeżycia albo nam tylko znane powiedzonka, które bawią i śmieszą, bo tylko my wiemy o co tak naprawdę chodzi.

Na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil, śmiechu do łez i wszystkich tajemnic, które sobie powiedziałyśmy. Niech historia opisana na kartach tej książki zainspiruje Cię, zmotywuje i wzruszy.

Kochana Przyjaciółko! Przeczytałam tę książkę z wielką przyjemnością i dlatego w dniu Twojego święta, chcę Ci ją ofiarować. To wspaniała historia i życzę Ci, żeby podczas lektury uśmiech nie schodził z Twojej twarzy.

Kochana Przyjaciółko! Wiem, że potrzebujesz wytchnienia od codzienności – mam nadzieję, że ta książka przyniesie ci uśmiech, wyciszenie i spokój. Dziękuję Ci, że zawsze mogę na ciebie liczyć.

Kochana Przyjaciółko! Mam nadzieję, że gdy będziesz czytać tę książkę, odnajdziesz w niej ślad naszej przyjaźni. Dziękuję Ci za to, że zawsze mogę na ciebie liczyć – tak jak Dorota na Jagodę i Hankę (Warto poczekać) / Jagoda na Dorotę i Hankę Jeszcze chwilę) / Małgorzata na Barbarę i Irenę (Nigdy nie będę wyższa) / Maria na swoją siostrę Annę (Tyle nowych dróg) / Wisia, Lonia i Halinka mogą liczyć na siebie (Bądź dobrej myśli, Lepsze czasy i Jasna sprawa) / Barbara na Rysię (To czego szukasz).

Cytaty do dedykacji

Gdy nie mamy pomysłu na dedykację, zawsze można posłużyć się znanym cytatem. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji:

Wisława Szymborska

Czytanie książek jest najlepszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Audrey Hepburn

Najważniejszą rzeczą jest, aby cieszyć się swoim życiem – być szczęśliwym – tylko to się liczy.

Umberto Eco

Kto czyta książki, żyje podwójnie.

Walt Disney

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.

Antoine de Saint-Exupéry

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.

Cyceron

Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki.