Dedykacje do książek

Wręczając książkę w prezencie można podarować nie tylko piękną historię, ale również inspirującą, spersonalizowaną czy osobistą dedykację. Może to być cytat znanej osoby – pisarza czy filozofa – albo kilka miłych słów od siebie. Jednak czasem trudno wymyślić coś na miarę dedykacji do książki, nie każdy ma tak lekkie pióro, że z łatwością przeleje na papier uczucia i dobre myśli. Dlatego spieszymy z pomocą i podpowiadamy, jakich słów można użyć, aby zadedykować książkę mamie, babci czy przyjaciółce.

dedykacje do książek

Jak napisać dedykację?

Dedykacja do książki, aby była dobrze napisana i stanowiła ozdobę, powinna spełniać kilka zasad. Przede wszystkim zadbajmy o to, by była napisana starannie, równo i czysto. Nie popsujmy prezentu bazgrołami, które trudno rozczytać. Niech osoba, do której kierujemy dedykację, przeczyta ją z przyjemnością i uśmiechem. Warto pod wpisem dodać datę, która po latach przybliży okazję i przywoła miłe skojarzenia z jakąś uroczystością czy świętem. Cytat i/lub kilka słów od siebie wpisuje się zwykle na pierwszej stronie książki, ale można również dołączyć dodatkową kartkę, która trafi tylko do adresata.

Ważnym elementem dedykacji jest jej styl i wydźwięk. Inaczej przecież napiszemy do kochanej mamy, a inaczej do przyjaciółki czy nauczyciela. Inny charakter będą miały słowa mamy do dziecka czy męża do żony. Dobrze jest także nawiązać słowami w dedykacji do tematu książki czy okazji. Pamiętajmy również o pisaniu wielkimi literami zwrotów grzecznościowych: dla Mamy, dla Babci, aby okazać tym osobom szacunek i podkreślić ich znaczenie dla nas.

W Silverze można zakupić również książki z dedykacjami autorów! To świetny pomysł, aby wręczyć w prezencie powieść z własnoręcznym wpisem pisarza. Warto śledzić nowości w naszym wydawnictwie – wtedy pierwsza pula książek jest opatrzona dedykacjami (do wyczerpania zapasów) lub napisać do nas – postaramy się pomóc w zdobyciu unikalnego autografu!

Dedykacje do książek

Dedykacje świąteczne

Ho, ho, ho! Z najlepszymi życzeniami od Świętego Mikołaja – niech ta książka przez cały rok przypomina Ci cudowne chwile!

Od Świętego Mikołaja dla bardzo grzecznej /Mamy / Babci / imię /. Niech ta książka sprawi Ci wiele radości nie tylko w Święta Bożego Narodzenia, ale przez cały rok!

Gdy choinki blask rozproszy mrok, a anieli zagrają, otwórz tę książkę. Życzę Ci, żebyś znalazła w niej wzruszenia i emocje, które czuliśmy wszyscy w czasie Świąt. Niech ten nastrój trwa i trwa – przez cały rok.

Niech pod Twoją choinką znajdą się najpiękniejsze prezenty. Mam nadzieję, że ta książka będzie najlepszym z nich i że zostanie z Tobą nie tylko w Święta, ale przez cały rok.

Cicha noc, święta noc… Na ten nastrój czekamy cały rok. Na spotkanie z najbliższymi i chwilę wytchnienia od codziennych obowiązków i spraw. Życzę Ci, żeby ta książka przypomniała Ci te cudowne chwile i miłość, która jest wokół nas nie tylko podczas Bożego Narodzenia.

Podczas Wigilii cichną kłótnie, odchodzą w zapomnienie kłopoty, możemy wreszcie wybaczyć sobie wszystko. Niech ta książka przypomina Ci o tym, że kocham Cię najbardziej na świecie. Życzę Ci, żebyś była szczęśliwa nie tylko w Święta, ale zawsze.

Niech ta książka przypomina Ci każdego dnia, że jest ktoś, kto kocha Cię najmocniej na świecie. Dziękuję Ci, że jesteś – nie tylko w Święta, ale przez cały rok.

Z najlepszymi życzeniami – niech to będą dla Ciebie wspaniałe, pełne rodzinnego ciepła Święta.

W tej książce spełniają się marzenia. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Ci, żeby Twoje spełniały się zawsze i każdego dnia. Niech wszystko, co piękne i co zdarza się zwykle tylko na kartach powieści, przydarzało się Tobie naprawdę.

Śnieg za oknem. Blask choinki. A pod cudownie ubranym drzewkiem – prezenty. Otwórz tę książkę i poczuj, jak bardzo Cię kocham. Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt! Cudownie jest widzieć Cię wzruszoną i uśmiechniętą – mam nadzieję, że ta książka sprawi, że będziesz się tak uśmiechać przez calutki rok.

Dedykacja dla mamy

Dla kochanej Mamy, z podziękowaniem za każdy dzień i życzeniem samych dobrych myśli.

Dla kochanej Mamy, żeby nie mogła się oderwać od czytania i znalazła w książce prawdziwe przyjaciółki.

Dla kochanej Mamy, żebyśmy obie przeczytały tę książkę i mogły o niej (i nie tylko) rozmawiać do białego rana!

Kochana Mamo! W dniu Twojego święta życzę Ci, żeby uśmiech nigdy nie schodził z Twojej twarzy. Mam nadzieję, że ta książka będzie wspaniałą pamiątką naszego rodzinnego spotkania!

Nasze propozycje powieści dla mam znajdziecie na stronie: Książka dla mamy.

Dedykacja dla nauczyciela

Dla Pani Nauczycielki, z podziękowaniem za troskę, wrażliwość i sprawianie, że szkoła jest dla dzieci drugim domem.

Dla Pani Nauczycielki, z podziękowaniem za nieskończoną cierpliwość i entuzjazm, dzięki którym dzieci mogą się rozwijać i po prostu tęsknią do szkoły.

Dla naszej Pani! Z życzeniami wielu inspiracji i zasłużonego relaksu po pracy z naszą klasą.

Kochanej Pani! Z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia Nauczyciela. Dziękujemy za każdą godzinę, którą nam Pani poświeciła, za serce, troskę i morze cierpliwości.

Naszej kochanej Pani! Żeby miała Pani zawsze sto powodów do uśmiechu i zadowolenia ze swojej gromadki. Dziękujemy za to, że się Pani o nas troszczy każdego dnia.

Dedykacja dla babci

Kochana Babciu! Nauczyłaś mnie czytać i pokazałaś mi, jak wspaniale można spędzać czas z książką. W dniu Twojego święta chciałabym ci podarować książkę wraz z całym bagażem dobrych myśli.

Dla kochanej Babci! Niech książka przyniesie Ci wiele radości i wzruszeń. Byłoby wspaniale, gdybyś się zaprzyjaźniła z bohaterkami opowieści!

Dla kochanej Babci – na poranki i wieczory, wyjazdy i spokojne popołudnia w domu, zamiast serialu i obowiązków. Niech czytanie będzie prawdziwym wytchnieniem i wielką przyjemnością!

Nasze propozycje powieści dla seniorek znajdziecie na stronie: Książka dla babci.

Dedykacja dla przyjaciółki

Przyjaciółce możemy napisać jakieś zdanie od serca, coś osobistego, bo przecież kogo znamy lepiej? W dedykacji można przywołać wspólne wspomnienia, pozytywne przeżycia albo nam tylko znane powiedzonka, które bawią i śmieszą, bo tylko my wiemy, o co tak naprawdę chodzi.

Na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil, śmiechu do łez i wszystkich tajemnic, które sobie powiedziałyśmy. Niech historia opisana na kartach tej książki zainspiruje Cię, zmotywuje i wzruszy.

Kochana Przyjaciółko! Przeczytałam tę książkę z wielką przyjemnością i dlatego w dniu Twojego święta, chcę Ci ją ofiarować. To wspaniała historia i życzę Ci, żeby podczas lektury uśmiech nie schodził z Twojej twarzy.

Kochana Przyjaciółko! Wiem, że potrzebujesz wytchnienia od codzienności – mam nadzieję, że ta książka przyniesie ci uśmiech, wyciszenie i spokój. Dziękuję Ci, że zawsze mogę na ciebie liczyć.

Kochana Przyjaciółko! Mam nadzieję, że gdy będziesz czytać tę książkę, odnajdziesz w niej ślad naszej przyjaźni. Dziękuję Ci za to, że zawsze mogę na ciebie liczyć – tak jak Dorota na Jagodę i Hankę (Warto poczekać) / Jagoda na Dorotę i Hankę Jeszcze chwilę) / Małgorzata na Barbarę i Irenę (Nigdy nie będę wyższa) / Maria na swoją siostrę Annę (Tyle nowych dróg) / Wisia, Lonia i Halinka mogą liczyć na siebie (Bądź dobrej myśli, Lepsze czasy i Jasna sprawa) / Barbara na Rysię (To czego szukasz).

Nasze propozycje powieści dla Waszych przyjaciółek znajdziecie na stronie: Książka dla przyjaciółki.

Cytaty do dedykacji

Gdy nie mamy pomysłu na dedykację, zawsze można posłużyć się znanym cytatem. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji:

Wisława Szymborska

Czytanie książek jest najlepszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Audrey Hepburn

Najważniejszą rzeczą jest, aby cieszyć się swoim życiem – być szczęśliwym – tylko to się liczy.

Umberto Eco

Kto czyta książki, żyje podwójnie.

Józef Czechowicz

Kto czyta, żyje wielokrotnie.

Walt Disney

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.

Antoine de Saint-Exupéry

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.

Cyceron

Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki.

Carlos Ruiz Zafón

Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie.